| Camera type | DSLR camera | |
|---|---|---|
| Megapixel | 20.9 megapixel | |
| Video | MOV,MP4 type | |
| Sensor type | DX-Format CMOS sensor | |
| Display type | 3 inch TFT LCD | |
| Connectivity | USB, HDMI, Microphone, Wi-fi | |
| Battery | 1 x EN-EL25 Rechargeable Lithium-Ion Battery | |
| Warranty | 03 Years Service Warranty |
| Name | NIKON Z50 Mirrorless |
|---|---|
| Model | Z50 Mirrorless |
| Price | Tk 95,000 |
| Brand | Nikon |
| Type | DSLR Camera |
| Showroom | Click Here |
| Remote control | No |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Wireless | Yes |
| Storage Type | SD SDHC SDXC (UHS-I) |
|---|
| Camera type | DSLR |
|---|---|
| Sensor photo detectors | Yes |
| Sensor size | 22.3 mm x 14.9 mm |
| Processor | Processor TDIGIC 4+ |
| Sensor type | CMOS |
| Minimum shutter speed | 30-1 sec |
|---|---|
| Maximum shutter speed | 4000 sec |
| Built-in flash | 9.2 |
| External flash | E-TTL II with EX series Speedlites |
| Flash modes | Auto |
| Format | MOV,MP4 |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Resolutions | 1920 x 1080 (30, 25, 24 fps) |
| ISO | AUTO(100-6400), 100-6400 in 1-stop increments ISO can be expanded to H: 128001 During Movie shooting: Auto (100-6400), 100-6400 (Whole stop increments) |
|---|---|
| Image stabilization | Yes |
| Image Format | JPEG, RAW |
| Autofocus | Yes |
|---|---|
| Manual focus | EF/EF-S |
| Focal length multiplier | Equivalent to 1.6x the focal length of the lens |
| Number of focus points | Via optical viewfinder: 9 AF points (f/5.6 cross type at centre) |
| Screen Type | TFT LCD |
|---|---|
| Screen Size | 3.2 Inch |
| Screen dots | 920 K dots |
| Live view | Yes |
| Weight (inc. batteries) | 13.93 oz / 395 g (Body Only) |
|---|---|
| Dimensions | 4.98 x 3.68 x 2.36 |
| Battery | Lithium-Ion |
| Battery capacity | 1 x EN-EL25 Rechargeable Lithium-Ion, 7.6 VDC, 1120 mAh (Approx. 300 Shots) |
I’m new to the camera world, this camera is so user-friendly.
Camera type: DSLR Camera
Megapixel: 25.0 megapixels
Video: 1080p Full HD
Connectivity: USB, HDMI Connectivity
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 3 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: DSLR camera
Megapixel: 24.2 megapixel
Video: MP4, MPEG-4 type
Connectivity: USB, HDMI, Microphone, Wi-fi
Sensor type: APS-C CMOS sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 16.84 megapixels
Video: MP4 Video
Connectivity: AC Cable, USB Connection Cable
Sensor type: MOS Sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: DSLR Camera
Megapixel: 24.2-megapixel
Video: XAVC S, AVCHD, MP4
Connectivity: Bluetooth, Wi-Fi, USB Port
Sensor type: APS-C image sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →